top of page

Používané techniky

Montáž a koláž


Je jedna  mnoha výtvarných forem, kterou je mžno ve fotografiích využít. Může být metodou i cílem. Díky dnešním možnostem počítačové postprodukce prakticky doslova nic není nemožné. Prvním krokem by nemělo být samotné fotografování, ale myšlenka. Fotografie můžete libovolně kombinovat s další grafikou nebo s textem v souladu s plánovaným vyzněním díla. 

V době rozkvětu analogové fotografie se podobnými technikami zabývala celá řada autorů od surrealistů a poetistů až po nejen u nás dodnes notoricky populárního Jana Saudka. Dva nejznámější příklady z jeho díla: V tom prvním jde o proslulé okno do světlíku v plesnivém sklepním žižkovském ateliéru. Za ním byla tehdy ve skutečnosti jen další slepá zeď. Autorovi to ale nevyhovovalo a tak do tohoto obdélníku s pravidelnou a pracnou vytrvalostí (stále mluvíme o práci s klasickým mokrým procesem v tradiční temné komoře) kopíroval různé výřezy oblačné oblohy, kterou si za tím účelem předem naexponoval při vhodném počasí.
 

Fotografika

 

Výraz byl vytvořen sloučením slov fotografia i grafika.

Fotografika je upravená fotografie, složenina  několika fotografií. Úprava může být nejen barevně, tvarově, ale i dalšími způsoby. Záleží na estetice. Do svých dílek se autor snaží dát to, co kolem sebe reálně nevidí, ale co vnímá, nebo má vs svých představách.

 

Fotoakvarel


Vlastní technika vytváření obrazů pomocí techniky focení, nikoli postprodukcí v grafických programech.

Nastavena vysoká clona a dlouhý čas, poté se šveng-em naexponuje záběr. Nebo obdobně nastaveným fotoaparátem zachytí objekt v pohybu metodou panning.

 

Strukáž

 

Jednoduchá výtvarná technika s fotomateriálem.  Filmem a následně fotopapírem, nebo pouze s fotopapírem vytváranie "náhodných" obrazců a skvrn. Při použítí filmu se tvoří vývojkou a obře pak jde také výsledky přeskenovat a zpracovat digitálně.

ZOOMOVÁNÍ

Tzv. Pře zoomování během expozice-

při delším čase a vyšším cloně.

bottom of page